Rektör Kızılay’dan Tekstilcilere Çağrı

İnönü Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Ahmet Kızılay, Malatya’nın tekstil kenti olduğunun altını çizerek Koronavirüs salgınından dolayı tekstil atölyelerinin bir an önce maske üretimine geçmesi gerektiği söyledi.

Rektör Kızılay’dan Tekstilcilere Çağrı
Rektör Kızılay’dan Tekstilcilere Çağrı Malatya Kulis

İnönü Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Ahmet Kızılay, Malatya’nın tekstil kenti olduğunun altını çizerek Koronavirüs salgınından dolayı tekstil atölyelerinin bir an önce maske üretimine geçmesi gerektiği söyledi.

'KENDİ CERRAHİ MASKEMİZİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ!'
Rektör Kızılay katıldığı TV programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs vakalarının artmasından sonra fırsatçıların fiyatları yükselttiğini belirten Kızılay, “Nerede sıkıntı yaşadıysak onun üretimine başladık. Cerrahi maskede sıkıntıya düştük. Terzihanemizi cerrahi maske üreten birim haline getirdik. Sonra sağlık kültür daire başkanlığımızda bir sistem kurduk. Sistemi daire başkanımız yönetiyor. Günlük üretimimiz 3500-4000 arası. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılıyoruz. Normal zamanda aylık 60 bin maske ihtiyacımız vardı. Koronavirüs salgınından sonra bu rakam 100 bin olmaya başladı. Kendi ihtiyacımızı karşılıyoruz ama takviyeye ihtiyacımız olacak. Çünkü hastaneye giren her hastaya, her personele cerrahi maske vermek zorundayız. Bunun üstesinden gelmemizde çok zor” dedi.

'TEKSTİL ATÖLYELERİ HEMEN CERRAHİ MASKE ÜRETMELİ'
Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Malatya’nın bir tekstil merkezi olduğunun altını çizerek tekstil atölyelerinin krizi fırsata çevirerek bir an önce maske ve tıbbi elbise üretimine geçmesi gerektiğini söyledi. Kızılay, “Malatya tekstil sanayisi için çok önemli bir merkez. Bizim buralarda cerrahi maske üretmemiz lazım. Çünkü bizimde ihtiyacımızın takviye edilmesi gerekiyor. Bizim ihtiyacımızı karşıladıktan sonra önce ülkemize sonra dünyaya bu maskeleri temin etmesi gerekli. Özellikle dünyanın buna ihtiyacı çok” dedi.

'DEZENFEKTAN FORMÜLÜ SİTEMİZDE MEVCUT!'
Dezenfektan üretiminde ve temininde de ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Kızılay, “Dezenfektan üretimi çok basit bir üretim şekli. Formülünü üniversite sayfamızdan da yayınladık. Normalde bu formüller ticari sır olarak kabul edilen formüller. Ama şu an olağanüstü bir durum söz konusu. Dezenfektan üretmeye uygun işletmeler üniversite web sayfamızı ziyaret ederlerse ücretsiz bir şekilde dezenfektan formülüne ulaşabilirler. Hatta şu an Eczacılık Fakültemiz ve Kimya bölümümüz el dezenfektanı üretmeye başladı bile. Ancak bu seferde karşımıza alkol eksikliği çıkıyor. Alkol şu an maalesef karaborsa durumda” dedi.

HIZLI TANI KİTİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ
Koronavirüs salgını için hızlı tanı kiti üzerinde de çalıştıklarını belirten Rektör Kızılay, “Moleküler Biyoloji laboratuarımızda PCR kit ürettik. Ama şu an Sağlık Bakanlığının göndermiş olduğu kitleri kullanıyoruz. İhtiyaç halinde kendi kitlerimizi de kullanacağız. Şimdi daha önemli bir kit üzerinde çalışıyoruz. Hızlı tanı kiti. Sedat hoca ve ekibi hızlı tanı kiti üzerinde çalışıyor. 10-15 dakika içerisinde tanıyı hemen koyabilecek bir kit olacak. Umarım başaracağız. 2-3 hafta içerisinde sonuçları almayı planlıyoruz” dedi.

cerrahi maske koronavirüs covid19 ahmet kızılay inönü üniversitesi rektör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X