Yıllık İzin Ücreti İçin Yargıtay'dan Emsal Karar
Ömer Kızılay

Yıllık İzin Ücreti İçin Yargıtay'dan Emsal Karar

İşveren ve işçi arasında problem olan yıllık izin ödeneğine Yargıtay el koydu. işçinin kullanılmayan izinlerinin paraya çevrildiği yönetmelikte 22. Hukuk dairesi emsal bir karara imza attı.

İşçinin yıllık izin ödeneğini alması için iş aktidinin işveren ya da işçi tarafından fes edilmesi şartı getirildi. Bu karar ile birlikte işçinin herhangi bir sebeple iş aktidinin sona ermesinin ardından işveren tarafından kullanılmayan yıllık izinlerin karşılığı alınan son ücret üzerinden hesaplanarak işçiye ödenecek.

İş Akdi İptali Şartı

4867 sayılı iş kanununun 59. Maddesinde yer alan iş aktidinin ardından işçinin kullandırılmayan yıllık izinlerinin ücretlerinin en son alınan ücret miktarına göre işveren tarafından ödenmesi hükmünü hatırlatan Yargıtay, yıllık izin ücretinin ödenmesi için iş feshinin gerçekleşmesi gerektiğini bildirdi. İş feshinin sebebinin ne olduğunun önemli olmadığını belirtti.

İşverene İspat Yükü

Yıllık izinlerinin kullanıldığına dair ispat yükü işverende bulunuyor. İşveren işçinin yıllık izinlerini kullandırdığını kanıtlamak zorundadır.

İzin defteri ya da yıllık izinlerin kullandırıldığına dair bir belge ile ispat yükü işverene ait bulunuyor. Aynı zamanda İşveren İşçiye yemin teklifinde bulunabiliyor.

Emsal karara vesile olan davada izin defteri ve benzeri bir belgenin sunulmadığına dikkat çekilen kararda bilirkişi raporunda 6 yılı aşkın çalışan işçinin yıllık izin ücretlerinin en aldığı ücret üzerinden hesaplanıp işçiye ödenmesi mahsup edilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X