Yeryüzü Doktorlarından Umut Işığı
Melek Doğan

Yeryüzü Doktorlarından Umut Işığı

Yeryüzü Doktorları, tüm dünya genelinde 16 farklı ülkede 13 yıldan beridir göz sağlığı için projeler gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Yeryüzü Doktorları bu 16 farklı ülkede bugüne dek gerçekleştirdikleri ameliyatlar ile 16 bin insanın tekrar görmesini sağladılar. Bu doktorlar tüm hastaları özenle muayene ediyor, görme sorunu bulunanlara ise tekrar görmeleri için yardım ediyorlar.

Görecek Güzel Günler

13 yıldan beri göz sağlığı alanında projelere imza atan Yeryüzü Doktorları, “görecek daha güzel günler var” kampanyasıyla dünya genelinde görme sorunu olanlara umut oluyorlar. Proje Koordinatörü olan Yahya Tanrıkulu, “Yeryüzünde genelinde görme bozukluğu bulunan 2 milyar 200 milyondan fazla insan bulunuyor. Bu rahatsızlıkların 65 milyonunu ise ülkemizde rahatlıkla tedavi imkanı bulunan katarakt oluşturuyor. Biz Yeryüzü Doktorları 2006'dan bu güne Kenya, Yemen, Pakistan, Sudan gibi 16 farklı ülkede 16 bini bulan göz ameliyatı ile 114 bini bulan göz muayenesini gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

Tek Tedavi Ameliyat

Katarakt tedavisinde tek yol ameliyat. Bu rahatsızlıkta ameliyat ile tedavi uygulanmadığında körlüğü netice verebiliyor. Yeryüzü doktorları ise önlenebilir görme bozuklukları ile mücadele ediyor. Bu noktada en önemli merkezlerden bir tanesi ise Tanzanya'da bulunan katarakt kampıdır. Kampta görev yapan doktorlar göz rahatsızlığı olanlara yardım elini uzatıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X