Katar'la Yapılan Swap Anlaşmasında Miktar 5 milyar Dolara Çıktı
Beril Akın

Katar'la Yapılan Swap Anlaşmasında Miktar 5 milyar Dolara Çıktı

Merkez Bankasının, Katar Merkez Bankasıyla arasında bulunan swap anlaşması yenilenerek 3 milyar dolara denk gelen, Katar Riyali ve Türk Lirası olan işlem tutarının 5 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB), Katar Merkez Bankası ile arasında daha önce imzalanmış olan swap anlaşması tekrar yenilendi. Daha önce 3 milyar dolar karşılığında olan Katar Riyali ve Türk Lirası işlem tutarı ise bu yenileme ile 5 milyar dolar karşılık miktarına yükseltildi.

TCMB Duyurusu

Konuya ilişkin TCMB'den bir duyuru yapılırken şu ifadelere yer verildi, "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasıyla Katar Merkez Bankası arasında daha önce 17 Ağustos 2018 günü imzalanmış olan ikili para takası yani swap anlaşması, bu kez 25 Kasım 2019 günü Doha'da yapılan bir törenle yenilenmiştir. Her iki ülkeye ait para birimleri üzerinden sürdürülen ticareti kolaylaştırmak ve aynı zamanda iki ülkenin de finansal istikrarlarına destek sağlamak amaçları bulunan swap anlaşmasıyla, anlaşılan tutar olan 3 milyar Amerikan Doları karşılığı Katar Riyali ve Türk Lirasından miktar, 5 milyar Amerikan Doları karşılığı Katar Riyali ve Türk Lirasına yükseltilmiştir."

Swap Anlaşması

Takas ya da değiş tokuş anlamlarına gelen swap anlaşmaları, taraflar arasında finansal varlıkların karşılıklı şekilde değiştirilmesi amaçlanan türev araçlar olarak karşımıza çıkar. Swap anlaşmaları, taraf ülke para birimleri üzerinden yapılan ticareti kolaylaştırmayı amaçlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X